Piramida potrzeb biologicznych

Pierwotne elementy, podstawowe dla biologicznej tożsamości człowieka, stanowią fundament wszelkich naszych potrzeb. Najbardziej znana w świecie nauki jest piramida według Masłowa. W miarę rozwoju nauki stworzono zmodyfikowane piramidy. Jedną z nich przedstawia autor książki „Twoje ciało wie, jak cię wyleczyć” Christian Flèche. Kiedy w życiu człowieka układa się po jego myśli, zostaną zaspokojone wszystkie jego potrzeby, staje się on wolny od wszelkich pytań i niepokojów związanych z jego życiem.

Jeśli podstawowe potrzeby nie są zaspakajane, potrzeby drugorzędne też nie będą zaspokojone, np. jestem głodny, nie mam na życie, to nie będę mógł zaspokoić mojej potrzeby oglądania filmu z wypożyczalni. Jeśli czasami człowiek zapomina o własnej rzeczywistości biologicznej, to ona zawsze o nim pamięta i przywołuje go do porządku, powodując konkretny objaw. Jeśli nie będziemy jeść, będziemy głodni, z czasem wyczerpie się energia życiowa.

Podstawowe potrzeby biologiczne są wspólne dla człowieka i zwierzęcia. Gdy przeżywam tragedię, znajduje ona odbicie w mojej rzeczywistości biologicznej. Jeśli wyleją mnie z pracy, ”zwolnienie” samo w sobie nie jest rzeczywistością biologiczną , ale jest nią strach przed głodem .Mogę zatem przeżywać takie zdarzenie jako wstrząs nadmiernie pobudzający pracę watroby. Marc Frechet we współpracy z innymi naukowcami stworzył własną Piramidę Potrzeb Biologicznych.

 

0. Potrzeba bycia zauważonym przez kogoś innego niż my sami. Tylko wtedy mamy punkt odniesienia i poczucia sensu życia.

U podstawy rdzenia mózgowego mieści się ośrodek zwątpienia/racji bytu.

1. Pierwotne potrzeby związane z przetrwaniem: stałe dostarczanie pożywienia, oddychanie, potrzeba przedłużenia gatunku.

Etap I: układ trawienny i oddechowy, układ rozrodczy.

2. Potrzeba bezpieczeństwa: ochrona przed agresorami, drapieżnikami. Opiera się na kontrolowaniu sytuacji poprzez wytwarzanie osłony, przywdziewanie maski lub kamuflaż (kameleon).

Etap II.

3. Potrzeba wygód: ochrona przed zimnem, gorącem, promieniowaniem ultrafioletowym, potrzeba snu.

Etap II.

4. Potrzeba rozwoju i poszukiwania.

Etap III i IV: mezoderma grzbietowa: mięśnie; ektoderma: narządy zmysłów i mięśnie motoryczne.

5. Potrzeba nadawania znaczenia i sensu każdemu z narządów fizycznych.

Etap III: szkielet, tkanka łączna.

6. Potrzeba przynależności do grupy.

Etap III: nadnercza, miąższ nerkowy.

7. Potrzeba szacunku: być szanowanym przez innych i szanować samego siebie. Być kochanym przez innych i kochać samego siebie.

Etap IV: wzgórze międzymózgowia.

8. Potrzeba relacji społecznych, związków międzyludzkich: rozpoznaje mnie ojciec, matka, szef, klienci, pacjenci, piekarz i cały wszechświat…dzięki temu jestem odrębną istotą.

Etap IV: odbytnica, naskórek, układ trawienny, gruczoły płciowe mezodermiczne.

9. Potrzeba własnego miejsca: w strefie polowań, dokładnie wytyczonej i przestrzeganej, a także w bezpiecznej strefie działań seksualnych.

Etap IV: żyły, tętnice wieńcowe, pęcherz moczowy, szyjka macicy, oskrzela, krtań.

10. Potrzeba świadomości własnej przeszłości: możliwość nazwania tego, co przeżywamy, objęcie świadomością i dojście do sedna spraw, a dzięki temu uzdrowienie pamięci nieświadomej, rodzinnej i osobistej w nas samych.

Mnogość konfliktów biologicznych (skrzenie).

11. Potrzeba bycia wysłuchanym do końca: dotyczy wszystkich emocji; potrzeba akceptacji.

Układ pokarmowy.

12. Potrzeba odczuwania żalu po stracie ideału: we własnym wnętrzu i zgodnie z własnymi potrzebami, po idealnym ojcu (matce), którego nie będę mieć, po idealnym szefie, kobiecie, idealnych dzieciach, które się nigdy nie narodzą.

Przewody żółciowe. Mnogość konfliktów biologicznych(skrzenie).

13. Potrzeba sensu, punktów odniesień, istnienia duchowości, która nie ulega zmianom.

Układ moczowy. Mnogość konfliktów biologicznych(skrzenie).

14. Potrzeba tworzenia, uwieczniania, spełniania siebie, potrzeba wolności, poznania nieznanego, istnienia duchowości, która ulega zmianom.

Układ oddechowy i układ płciowy.

15. Potrzeba przeżywania chwili obecnej.

Poza konfliktem.

16. Potrzeba nie odczuwania potrzeb.

Poza biologią.

 

Źródło: Christian FLÈCHE: „Twoje ciało wie, jak cię uleczyć. Odczytywanie biologicznego kodu choroby.